basketbal
Mapa stránkyMapa stránky RSSRSS SlovenskySlovensky MagyarMagyar

KALENDÁR

Doma Vonku

Helios Alpe Adria Cup


POSLEDNÝ ZÁPAS
AKTUÁLNA TABUĽKA
Mužstvo Z V P %
1. Inter 25 21 4 84
2. Levice 25 15 10 60
3. Lučenec 25 14 11 56
4. Žilina 25 14 11 56
5. Prievidza 25 14 11 56
6. Svit 25 12 13 48
7. Handlová 24 8 16 33
8. Komárno 25 7 18 28
9. Sp.N.Ves 25 7 18 28
FACEBOOK

UŽITOČNÉ LINKY

História komárňanského basketbalu

História basketbalu sa v našom meste začala písať pred takmer sedemdesiatimi rokmi. Prvé kroky vo výchove basketbalistov môžeme pripísať profesorovi telesnej výchovy Andorovi Csukásovi, ktorý v roku 1939 zoskupil okolo seba prvých záujemcov – basketbalistov.

Roku 1946 prichádza do Komárna učiť na gymnázium profesor Elegius Menke a v povojnových rokoch sa hlavne jeho zásluhou rozvíja komárňanský basketbal. Vychoval nejedného výborného hráča, medzi ktorých patrili : Skákala, Pápež, Demo, neskôr Pavlovič Gubric, Szabó. O ich výkonnosti svedčí fakt, že niektorí sa uplatnili aj v iných družstvách : Szabó v Bratislave a Gubric v Ostrave.

V 50 tých rokoch má basketbal v Komárne už dobré zázemie. Prakticky na každej škole sa hrá táto hra, najväčšie úspechy dosahujú študenti slovenského gymnázia pod vedením profesora Eduarda Šeba a študenti priemyselnej školy, ktorých trénoval Pavol Štefánik. V tomto období pôsobia v Komárne dve družstvá. Jedno dorastenecké – TJ Slávia Komárno, zakladateľ a tréner Eduard Šebo a družstvo mužov – TJ Spartak Komárno. Medzi najväčšie úspechy patril postup do dorasteneckej ligy. Medzi najznámejších patrili : Hlaváč, Čiliak, Kelesi, Štefánik, Longauer, Zvoda, T. Bastrnák, Jurek, medzi dorastencami Losonszký, Glič, Csaplár, Paulík, Lukáč, Melicherčík.

Veľký rozmach zaznamenal basketbal v Komárne od roku 1962. V tomto období riaditeľ gymnázia Eduard Šebo, predseda TJ Slávia, vytvoril pre basketbal dobré podmienky. Trénerom dorasteneckého družstva sa stal Jozef Paulík a pod jeho vedením sa družstvo dorastencov stalo stálym účastníkom najvyššej dorasteneckej súťaže na Slovensku a aj v rámci Československa. Viac hráčov sa dostalo do výberových celkov Slovenska i Československa : Navrátil, Fabula, Mokran, Tulpík, Gvot, Šebo, Bojanovský, Kuníček a ďalší výborní hráči, ako Loydl, Moravčík, Klein, Slivka obliekli dresy popredných prvoligových družstiev. V roku 1971 Jozef Paulík zakladá nové družstvo mužov, s ktorými sa cez krajskú súťaž a II. Slovenskú národnú ligu prebojuje do I. Slovenskej národnej ligy ( SNL ).

Od roku 1973 postupne prechádza mužský basketbal zo Slávie Komárno do TJ Doprastav, TJ Technik, TJ Štart a od roku 1979 vystupuje pod názvom TJ Agrozet Komárno.

V roku 1974 žiaci obsadili na majstrovstvách Slovenska druhé miesto, v roku 1976 štvrté miesto, v roku 1978 získali titul majstra Slovenska i titul majstra Československa. Za týmito úspechmi stojí práca trénera Jozefa Paulíka ako i výborné výkony hráčov tohto obdobia : Diószegi, K. Rácz.

Rok 1991 je v doterajšej histórii komárňanského basketbalu najdôležitejším rokom. Vytvoril sa nový klub pod názvom Basketbal klub Dandy Komárno. Tento klub postupne mení svoj názov – BK Plynkom Komárno až na súčasný MBK Rieker Komárno. Družstvo mužov postupne cez krajskú súťaž, tretiu ligu a druhú ligu sa v sezóne 1993/1994 prebojovalo do nadstavbovej časti I. ligy a skončili v druhej skupine na 5. mieste. Najväčšími oporami mužstva boli Farkas, Kaliarik, Čerňanský, Kádek. V tejto sezóne sa objavili prví zahraniční hráči v Komárne – Vilkas Gintautas z Litvy, Alexander Mašulovič z Juhoslávie.

V sezóne 1999/2000 sa splnil odveký sen komárňanského basketbalu, kedy postúpili medzi elitu slovenského basketbalu. V tejto sezóne vyhrali druhú ligu, keď z 30 zápasov vyhrali 29 zo skóre 2517 : 1797.

V prvom ročníku účinkovania v I. lige v sezóne 2000/2001 družstvo ako nováčik ligy skončilo na veľmi dobrom šiestom mieste a až doteraz účinkuje klub v najvyššej súťaži pod súčasným názvom MBK Rieker Komárno, čím aj naďalej šíri dobré meno komárňanského basketbalu.

Sponzori klubu
 
Mesto Komárno  Rieker  COM-therm, spol. s r.o.  Slovnaft Komárňanské Tlačiarne  SAM - Shipbuilding and Machinery, a.s.   Heloro, s.r.o.Wellness Hotel Patince  Grosbasket  SAWIUS  KOREKT s.r.o. 
Ostatné kluby
BK Iskra Svit BK Inter Incheba Bratislava MBK Baník Handlová BK Levickí Patrioti BC Prievidza Basketbalový klub Spišská Nová Ves Basketbal ŽilinaVýsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt bkm lučenecMBK Karlovka BratislavaKB KOŠICE